Avalehele
 

Atoopiline nahapõletik

Atoopilisi haigusi põeb maailmas kuni 20% elanikkonnast. Atoopia haiguste all käsitletakse peale atoopilise nahapõletiku veel atoopilist astmat, nohu ning silmapõletikku. Tihti võivad need haigused esineda samaaegselt. Atoopia on pärilik naha ja limaskestade muutunud reaktiivsus väliskeskkonnas leiduvatele ainetele, mis seostub tõusnud IgE antikehade tekkimisega ja/või suurenenud hulgal põletikku vallandavate ainete vabanemisega.

Eestis on dr. Kaja Julge poolt uuritud atoopilise nahapõletiku haigestumust 5-aastaste laste hulgas ja see on 19%.

Haiguspilt

Atoopiline nahapõletik e.dermatiit on kroonilise kuluga nahahaigus, mida iseloomustab ebateravalt piirdunud punetavate laikudega ketendav lööve.

Lööbel on omad eelispaiknemispiirkonnad kehal. Imikueas on selleks põsepuna piirkond näol ning käte-ja jalgade sirutuspinnad. Lööve on piinavalt sügelev ja tekitab sellega lapsele unehäireid. Väikelapseeas ja hiljem paikneb lööve sümmeetriliselt küünarõnnalde, põlveõnnalde ning randmete piirkonnas ning kaela eespinnal. Nahapõletik võib haarata ka silmaümbruse naha.

Vaata fotosid
lööve imikul
lööve silmade ümber
lööve küünarlohkude piirkonnas
lööve kehal
lööve suu ümber
Atoopiline nahapõletik võib alata igas vanuses, kuid sagedamini (95% juhtudest) avaldub lööve enne viiendat eluaastat. Suurel osal lastest taandub haigus 2.-3. eluaastaks.

Haiguse kulg

Haigus kulgeb ägenemis- ja paranemisperioodidega. Enamasti täheldatakse haiguse ägenemist sügis-talvisel perioodil ja paranemist suviti. Täheldatakse tegureid, mis haiguse kulgu mõjutavad, seda ägestades, kuid mitmed neist ei ole teadusuuringutega paraku sellist kinnitust leidnud. Niisugusteks ägestavateks teguriteks on teatud toiduained, villased riided vastu nahka, hammaste lõikumine, pesuained jm. Kindlasti on leitud seos emotsionaalse pingega. Sellest tulenevalt käsitletakse atoopilist nahapõletikku veel seni mitmel maal neurodermiidi nime all.

Atoopilise dermatiidi ravi

Vaatamata tõhusatele teadusuuringutele, on tänaseni atoopilise nahapõletiku olemus lõplikult välja selgitamata. Sellest tulenevalt ei ole võimalik haiguse põhjuslik, tervistav ravi, kuid süptomite leevendamine pikaks ajaks on võimalik. Atoopilise nahapõletiku ravi on suunatud haige elukvaliteedi parandamisele, mille eesmärk on vähendada nahapõletikku, sellega kaasnevat sügelemist ja sügelemisest tingitud unehäireid. Kratsimisest tingituna võib teiseselt tekkida naha mädapõletik, mis haiguse kulgu halvendab. Tihti vajavad patsiendid või nende vanemad psühholoogi abi.

Haiguse kulgu leevendavad ägedas faasis edukalt paiksed hormoonsalvid, mittehormonaalne toimeaine pimekroliimus (Elidel ) ning regulaarne baaskreemide kasutamine. Hästi mõjuvad valgusravi kuurid. Mõningatel juhtudel aitavad sügelust vähendada antihistamiinikumid.

Ägeda põletiku taandudes jääb probleemiks kuiv, kare ning ketendav nahk. Seda aitavad leevendada baaskreemid ja atoopilisele nahale mõeldud pesemisvahendid.

Mida rohkem inimesed oma kroonilisest haigusest teavad, seda edukamad on nad sellega toime tulema.

Autor:
Terje Kukk, dermato-veneroloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahahaiguste kliinik

Tooted atoopilisele nahale