Acne vulgaris
Kliiniline pilt
Tüsistused
Ravi
Acne vulgaris on kõige tavalisem akne vorm, mis esineb 85-100% inimestel elu mõnes perioodis. Ta tekib peamiselt puberteedi –ja noorukieas, kuid võib püsida või isegi halveneda täiskasvanueas. Enamus akne patsientidel on rasune nahk.
Akne kliiniline pilt
Acne vulgaris võib esineda näol, rinnaku ja selja ülaosas ja mõnikord ka mujal kehal, kus on palju rasunäärmeid. Tavaliselt võib üheaegselt näha mitmeid erinevaid akne koldeid. üksikud lööbeelemendid püsivad harilikult alla 2 nädala, sügavamad sõlmed võivad aga püsida kuid. Akne võib olla kerge, mõõdukas või raske. Hinnatakse eraldi nii komedoone kui põletikulisi koldeid. Komedonaalse akne korral on ülekaalus avatud ja suletud komedoonid, põletikulise akne korral paapulid ja pustulid. Tsüstilist aknet iseloomustavad tsüstid, sõlmed ja auklikud armid.
Mitte-põletikulised kolded:
Avatud komedoonid (mustpead)
Suletud komedoonid (valgepead)
Mitte-põletikulised sõlmed (mõnikord nimet.tsüstideks)

Põletikulised kolded:
Paapulid (väikesed punased kühmukesed)
Pustulid e.mädavillid (valged või kollakad “pigistatavad” punktikesed)
Põletikulised sõlmed (suured punased muhud)



Sekundaarsed kolded:
Ekskoriatsioonid (kratsitud laigud)
Punetavad laigud (jääklaigud hiljuti paranenud kolletest)
Pigmentlaigud (pruunikad jääklaigud vanematest kolletest)

Akne tüsistused
Aknega patsientidel võivad mõnikord tekida tüsistused:
Gram-negatiivne follikuliit või tekida, kui patsient on pikka aega saanud suukaudset antibiootikumravi. Iseloomulikud on pindmised mädavillikesed. Raviks kasutatakse Gram-negatiivsetele bakteritele toimivaid antibiootikume.
Tselluliit (nahaaluse koe põletik). Akne tsüstid muutuvad põletikulisteks ja põhjutavad ümbritseva koe infektsiooni. Raviks kasutatakse laia spektriga antibiootikume
Acne cheloidalis. Geneetiliselt disponeeritud isikutel tekivad põletikulise reaktsiooni tagajärjel keloididarmid habeme lõuajoone ja kukla tagumise osa piirkonda.
Tsüstiline akne (Acne conglobata). See on raske akne vorm, millega kaasuvad suured sügavad sõlmed, mädakolded, väljendunud armid, ühenduskäigud. Raviks on tavaliselt vajalik isotretinoiin.
Hüperpigmentatsioon. Tumedama nahaga inimestel on kalduvus pigmendilaikude tekkeks peale aknelööbe lahenemist. Raviks kasutatakse hüdrokinooni (tugevaim pleegitava toimega preparaat) sisadavat paikset toodet. Samuti kergelt koorivad vahendid aitavad paljude kuude jooksul pigmenti ühtlustada, kuid nad ei tohi olla liialt ärritavad. Pigmendilaigud ei parane, kui patsient jätkuvalt päevitab. Oluline on korralik päiksekaitse.
Ravi
Raviskeemi valik sõltub patsiendi soost ja vanusest, akne ulatusest ja raskusastmest.
Vaata lisaks:
Rasune, probleemne nahk
|