Avalehele
 

Antihistamiinikumid

Antihistamiinikumid on ravimid, mida kasutatakse sageli mitmete allergiliste seisundite, nagu atoopilise nahapõletiku, nõgestõve (urtikaaria) ja angioödeemi, anafülaksia, urticaria pigmentosa, allergilise nohu või silmapõletiku, kuid ka putukahammustuste ja dermografismi ravis.

Teatavasti allergia on seisund, mille korral inimene muutub ülitundlikuks mõnede ainete (näiteks õietolm, kodutolm, hallitusseened, teatud toidud ja ravimid jt.) suhtes. See toob kaasa immuunsüsteemi liigse aktiveerumise ja loomuliku kehaomase kemikaali histamiini vabanemise põletiku käigus. Histamiin võib vabaneda ka ilma immuunsüsteemi mõjustamata, näiteks putukahammustuste, mõnede toitude või ravimite jm. tegurite toimel. Tulemuseks on selliseid ebamugavad haigustunnused nagu naha sügelus ja lööve, turse, punetus, nohu, silmade vesisus jt.

Antihistamiinikumid blokeerivad histamiini toimet ja vähendavad või väldivad mitmete allergiliste seisundite avaldumist. Nad ei kontrolli siiski allergilist reaktsiooni täielikult, kuna ei mõjusta teisi põletikku vahendavaid kemikaale.

Antihistamiinikume on vastavalt nende retseptoritele 2 tüüpi – H1 ja H2 blokaatorid. Siinkohal käsitleme H1 blokaatoreid, mida valdavalt kasutatakse histamiin-vahendatud nahaseisundite raviks.

Antihistamiinikume manustatakse peamiselt suukaudselt tablettide või eliksiiridena. Nad hakkavad toimima kiiresti, umbes 15-30 minutiga. Raske allergilise reaktsiooni korral kasutatakse ka süste.

Tavapärased, vanemad antihistamiinikumid

Eestis on saadaval:

Diphenhydraminum (DIMEDROL TBL)
Clemastinum (TAVEGYL TBL)

Vanemad antihistamiinikumid on vähem spetsiifilised ja omavad rohkem kõrvaltoimeid, nagu:

unisus ja lihaslõdvestus (teatud juhtudel õhtuti soovitav)
suukuivus, nägemise ähmastumine, urineerimisraskused ja impotents
paradoksaalne stimuleeriv toime (ärevustunne)

Mõned inimesed vajavad nahaseisundite kontrollimiseks kõrgemaid doose, kuid tootja poolt soovitatud annust ei tohi siiski suurendada ilma arsti nõuandeta.

Ravi ajal ei soovitata juua alkoholi, kuna koos antihistamiinikumidega võib tekida liigselt ohtlik unisus.

Ettevaatlik tuleb olla auto juhtimisel, lendamisel või allveeujumisel, kuna vanemad antihistamiinikumid põhjustavad unisust.

Raseduse ajal tuleks ravimeid vältida, kuigi ei ole andmeid kahjuliku toime kohta emale või lootele. Mõnikord siiski kasutatakse antihistamiinikume rasedatel raske nõgestõve korral. Imetamise ajal on soovitatav samuti antihistamiinikume vältida, kuna nad võivad põhjustada imiku unisust.

Uuemad antihistamiinikumid

Uuemad, 2.põlvkonna antihistamiinikumid on spetsiifilisemad ja ei põhjusta enamikel juhtudel unisust.

Eestis on saadaval:

Cetirizinum (ACETERIN tbl, CETIRIZINE ALPHARMA tbl, ZYRTEC tilgad, mikstuur ja tbl)
Loratadinum (CLARITINE tbl, LORATIN tbl, LORATADINE ALPHARMA tbl, RINOLAN siirup ja tbl)
Desloratadinum (AERIUS tbl ja Aerius lahus )
Ebastinum (KESTINE tbl)
Levocetirizine (XYZAL TBL)
Acrivastinum (SEMPREX kapslid)

Antihistamiinikume sisaldavad kreemid

Antihistamiinikumidega kreeme kasutatakse mõnikord putukahammustustele, kuid kehva imendumise tõttu nahast ei ole nad eriti efektiivsed. Lisaks võivad nad põhjustada kontaktallergiat, mis võib hiljem avalduda tõsisema allergilise reaktsioonina peale sama antihistamiinikumi manustamist suu kaudu või süstimise teel. Allergiaohu tõttu ei kanta paikseid ravimeid suurtele pindadele ja katkisele nahale. Lööbe tekimisel tuleb ravi lõpetada.