Avalehele
 

Rasune, probleemne nahk

Probleemse naha all mõeldakse sagedamini rasusemat või aknele kalduvat nahka. Rasuse nahaga ei pea tingimata kaasuma vistrikud, kuid kindlasti on see oluline aknet soodustav faktor. Rohkes rasus hakkavad poorides paremini vohama aknet tekitavad bakterid, suureneb risk surnud naharakkude kokkukleepumiseks ja pooride ummistumiseks.

Rasu teke omakorda sõltub meessuguhormoonidest, mille tase hakkab tõusma puberteedieas. Enamus inimestel ei ole hormoonide tase normist kõrgem, kuid arvatakse, et teatud nahatüüpide tundlikkus neile on suurem.

Kuidas hoida probleemset nahka särava, värske ja vistrikevabana

Rasuse naha korral on kõige olulisem takistada pooride ummistumist ja järgnevat akne kollete moodustumist.

Naha puhastamine

Teatavasti akne ei ole tingitud mustusest või vähesest naha puhastamisest, kuid liigse rasu ja surnud naharakkude eemaldamine aitab hoida poorid puhtana ja vähendada vistrike teket. Rasu vähendamisega väheneb ka peamine aknet põhjustavate bakterite toiteallikas.

Probleemse naha pesemisvahendid peavad efektiivselt eemaldama liigse rasu, higi ja mustuse nahapinnalt, samas säilitades nahka kaitsva lipiidkihi. Enamasti piisab naha pesemisest 1-2x/p; liigne naha puhastamine võib nahka kuivatada ja ärritada ning soodustada veelgi rasu tootmist.

Aknele kalduva naha puhastajatesse on mõnikord lisatud salitsüülhapet, glükoolhapet, benzoüülperoksiidi või antibakteriaalseid aineid, mis omavad kas põletiku -, bakteritevastast või komedoone lahustavat toimet. Salitsüülhape on rasvlahustuv ja seega võimeline edukalt tungima rasu sisaldavatesse pooridesse.
Mõnikord, eriti samaaegse paikse akne ravi korral, võivad tugevad medikamentoossed puhastajad nahka liigselt kuivatada, mistõttu on nende kasutamine siis näidustatud mõnel korral nädalas või vastavalt naha taluvusele.

Toonikud

Toonikud sisaldavad sageli alkoholi, mis võib nahka kuivatada ja ärritada. Eelistage alkoholivaba toonikut, eriti akne ravi ajal, mil nahk on tundlikum. Toonik kantakse nahale peale näo pesemist ja kuivatamist ning seda ei loputata maha.

Niisutajad

Probleemse ja rasuse naha niisutajad aitavad nahas säilitada niiskuse tasakaalu, samas mitte ummistades poore. Neid kasutatakse vastavalt vajadusele. Valige toode, millele on kirjutatud kas “rasvavaba”, “mitte-komedogeenne” või “probleemsele nahale”. Rasvased kreemid soodustavad vistrike teket. Eelistage tooteid, mis sisaldavad ka päikseblokaatorit, kuna akne ravimid enamasti tõstavad naha tundlikkust päikesele.

Paljud probleemse naha niisutajad sisaldavad kas glükoolhapet või piimhapet, mis kergelt koorivad, aitavad eemaldada rasu ja surnud rakke nahalt ja pooridest. Nad võivad pealekandmisel väheselt kipitada, mis on normaalne ja mööduv. AHA-sid võite kasutada ka vaid probleemsematele kohtadele. Suvel võiks AHA-de kasutamist vähendada või mõnel juhul vältida, kuna nad vähesel määral tõstavad naha tundlikkust päikesele.

Üldised nõuanded probleemse naha hoolduseks

Näo pesemiseks kasutage efektiivset seebivaba probleemse naha pesemisvahendit, mis liigselt nahka ei kuivata.
Vältige tugevatoimelisi seepe, lõhnastatud kehaseepe, käsnasid ja teralisi puhastusvahendeid, mis võivad nahka ärritada ja kuivatada.
Peske nahka leige veega 1-2x/p; väga tuline vesi ja liiga sagedane pesemine võib suurendada rasu tootmist.
Enne magama minekut eemaldage alati meik spetsiaalse meigieemaldusvahendiga. Vältige losjoone, mis jätavad nahale rasvase kihi.
Ärge kratsige või pigistage vistrikke; see võib soodustada põletiku ägenemist ja armistumist
Vajadusel kasutage kergeid veebaasilisi niisutavaid kreeme või puuderkreeme
Võimalusel vältige niisket keskkonda, nagu sauna või ventileerimata ruumi
Savipõhjalised maskid mõnel korral nädalas imavad hästi rasu ja aitavad selle hulka kontrolli all hoida.
Rasu imavaid, matistavaid tooteid (tavaliselt geeli kujul) võite soovi korral peale kanda umbes 10 minutit peale akne ravivahendeid, nahka noorendavaid või muid tooteid.

Üldised nõuanded vistrike ja komedoonide ilmumisel

Kerge akne (üksikud pindmised vistrikud ja komedoonid) ravi saab alustada apteegis saadaolevate käsimüügivahenditega, mis toimivad enamasti antibakteriaalselt ja aitavad poore puhtana hoida. Nendeks on eelnimetatud medikamentoossed pesemisvahendid ja/või käsimüügiravim benzoüülperoksiid (Aknefug-oxid mild, Akne-BP) geeli või losjooni kujul.

Paiksed ravipreparaadid põhjustavad sageli nahakuivust ja ärritust esimesel 2-4 nädalal, mis käib kaasas nende toimega. Lisaks võib akne kergelt ägeneda. Sel perioodil võiksite eelistada pehmeid pesemisvahendeid tugevatele medikamentoossetele puhastajatele. Nahakuivust leevendavad ka niisutavad kreemid. Hiljem nahk tavaliselt harjub ja kõrvaltoimed kaovad või on minimaalsed.

Oluline on mõista ravimvormi osatähtsust toimeaine nahka viimisel. Geelidel ja vedelikel on kõrgem alkoholi sisaldus ja seega ka suurem kuivatav toime. Nad sobivad paremini väga rasusele nahale. Kreemid ja losjoonid on pehmemal alusel, rohkem niisutavamad ja paremad kuivemale nahatüübile.

Vältige aknet ägestavaid faktoreid (vt.eespool)
Proovige esmalt medikamentoosseid puhastusvahendeid
Järgnevalt proovige benzoüülperoksiidi
Vajadusel, naha kuivuse korral , kasutage päevaks niisutajat
Ärge unustage päiksekaitset, kuna akne ravivahendid tõstavad tavaliselt tundlikkust päikesele.
Kui olete kasutanud käsimüügivahendeid vähemalt 6-8 nädalat ja seisund ei hakka paranema, tuleb pöörduda nahaarsti poole.
Teadke, et varajane ravi vähendab akne progresseerumise ja armistumise võimalust!

Vaata lisaks:

Nahahooldus
Acne vulgaris

Tooted rasusele, probleemsele nahale
Teenused