Avalehele
 

Nahahooldus talvel

Välise temperatuuri languse ja toatemperatuuri tõusuga kaasuvad nahal mitmed probleemid. Madal niiskus, paksud riided, pikemad ja kuumemad dušid võivad naha muuta kuivaks, sügelevaks ning tundlikumaks. Nahk kaotab rohkem niiskust ja kaitsvat rasukihti, mistõttu on eriti oluline õige ja paindlik nahahooldus.

Hoidke alati käepärast rasvasem niisutav kreem (mitte losjoon), et kanda seda probleemsematele piirkondadele.

Soovitused näo hoolduseks

Peske nägu leige, mitte kuuma veega. Kasutage pehmetoimelist seebivaba pesemisvahendit
Kui teil on rasune nahk, ei pruugi te tingimata vajada niisutajat. Nägu võib tunduda kuiv vahetult peale pesemist. Oodake 20 minutit ja kui siis nahk tundub ikkagi pingul, kandke niisutajat kuivadele kohtadele.
Paiksete ravi -ja hooldusvahendite kasutamisel eelistage kreemivorme. See ei pruugi alati kehtida rasuse või aknele kalduva naha puhul, kuigi on olemas ka mitte-komedogeenseid kreeme, mis aknet ei ägesta. Tuleb arvestada, et paljud akne patsiendid kaebavad nn. naha pinnakuivust.
Nahka noorendavate toodete järgselt võite kasutada vajadusel niisutajat. See ei kehti paiksete retinoidide puhul, mil vahetu niisutaja kasutamine võib suurendada nahaärrituse riski.
Vaatamata talvele kasutage jätkuvalt laia spektriga päikseblokaatorit vähemalt faktoriga 15. Maksimaalse kasu eesmärgil kandke seda uuesti peale iga 2 tunni järel. Lumi võib peegeldaga päiksekiiri üle 80% ulatuses, mistõttu esineb päiksekahjustuse risk.
Ärge liialdage AHA-happeid sisaldavate toodetega. Need koorivad naha pindmist kihti, mis on iseenesest hea kuiva naha korral, kuid jätavad alloleva naha külmade ilmastikutingimuste eest kaitseta.

Soovitused keha hoolduseks

Peske vannis või dušši all leige, mitte tulise veega. Tuline vesi eemaldab loomuliku naha rasukihi, mis kaitseb kuivamise eest.
Kasutage pehmetoimelist, eelistatult seebivaba pesemisvahendit. Püüdke vältida lõhnastatud seepe, mis võivad rohkem nahka kuivatada
Tulise vanni korral lisage sinna vanniõli.
Piirduge dušši all 10-15 minutiga
Vahetult peale vanni või dušši kandke veel kergelt niiskele nahale ihupiima või kreemi. See aitab niiskust säilitada naha pindmistes kihtides; väga kuivadele kohtadele pange rasvast salvi või vaseliini.
Raseerimisel eelistage losjooni või juuste palsamit raseerimisvahule.
Võimalusel ostke koju õhuniisutaja, et säilitada kõrgemat niiskust talvekuudel. Kui suhteline õhuniiskus siseruumis langeb alla 60%, siis hakkab nahk niiskust kaotama ja kuivaks muutuma.

Kätehooldus

Peale käte pesemist kasutage alati koheselt rasvasemat kätekreemi ning kindlasti mitte losjooni või piima.
Kreemitage käsi sagedasti mitmeid kordi päevas
Tooted, mis sialdavad glükoolhapet, piimhapet või uureat, pehmendavad hästi nahka ja võivad aidata vältida lõhede teket. Ärge pange neid aga juba tekinud lõhedesse; nad on happelised ja võivad põhjustada kipitust.
Lõhedesse võib panna antibakteriaalset salvi, kuid ka pantenooli sisaldavat toodet.
Kandke kindaid, et kaitsta nahka külma õhu ja madala õhuniiskuse eest. Kui võimalik, leidke kindad, kus vastu nahka on puuvillane materjal, mida katab villane kudum või paksem kangas.
Väljendunud nahakuivuse ja/või lõhede korral vältige kokkupuudet vee ja kodukeemiaga; tehke kõiki kodutöid kinnastes.
Käteekseemi või psoriaasi ägenemise korral on vajalik täiendav ravi retseptiravimitega, tavaliselt paiksete steroidide, pimekroliimuse (Elidel) või kaltsipotriooliga (Daivonex).

Sõrmeküüned

Kreemitage sageli küüsi, kaitsmaks neid murenemise eest.
Vähendage kokkupuudet veega nii palju kui võimalik
Kasutage kaitsekindaid nõudepesemiseks ja märgadeks töödeks
Küünte murenemise korral võtke biotiini ja kaltsiumi

Juuksed, peanahk

Aastaaja muutus ja ilma külmenemine võib tuua kaasa kõõma ägenemise. Sageli saab kergel juhul abi kõõmavastastest šampoonidest, millest mitmed on saadaval käsimüügis.

Soovitused huulte hoolduseks

Ärge unustage kaitsta huuli. Eelistage huultepalsamit, mis sisaldab laia spekriga päikseblokaatorit vähemalt faktoriga 15. See aitab vältida huulte kuivamist ja lõhenemist.
Väljendunud ketenduse korral võite ööseks kasutada AHA-hapet sisaldavat toodet, mis kergelt koorib ja pehmandab huuli.
Raskemal juhul võib arst teile välja kirjutada nõrga hormoonsalvi .

Tooted kuivale nahale