Avalehele
 

Rosaatsea

Rosaatsea on kroonilise iseloomu ja ägenemistega kulgev nahahaigus, mis esineb u. 10 % elanikkonnast. Täpsemad andmed haigestumuse kohta Eestis puuduvad. On teada, et ainult väike osa patsientidest pöördub arsti poole.
Punetavat nägu ja üksikuid vistrikke on peetud inimese omapäraks või mööduvaks probleemiks. Seda, et tegu on haigusega ja seda haigust on võimalik ravida, ei teata.

Rosaatsead on kutsutud ka täiskasvanute akneks . See väide on eksitav, sest täiskasvanute akne on täiesti iseseisev haigus. Küll võib aga teatud perioodil olla raske eristada, kas tegu on rosaatsea või aknega, sest punetavad sõlmed ja mädavistrikud näonahal esinevad nii ühel kui teisel juhul. Rosaatsea korral ei esine, erinevalt aknest, komedoone (nn.mustpeasid ja valgepeasid).

Kes haigestuvad?

Haigestuvad sagedamini heledanahalised – need, kellel blondid juuksed ja helesinised silmad - ja naised, vanuses 40.(30).- 60. e.a. Praktiliselt poole harvam haigestuvad mehed ning reeglina esinevad neil haiguse raskemad vormid.

Rosaatsea tekkepõhjused

Rosaatsea tekkepõhjus on kindlaks tegemata. Teooriad on erinevad.
Aastaid on haiguse tekitajaks peetud mao limaskestal elutsevat mikroobi Helicobacter pylori`it. Uuringud kinnitavad haigustunnuste taandarengut peale H. pylori hävitamist mao limaskestal. Kuid samas on uuringuid, mis seda fakti ei kinnita.
Ühtne seisukoht puudub ka nahalesta Demodex folliculorum `i rolli kohta rosaatsea tekkes.
Üheks soodustavaks faktoriks loetakse kumulatiivsest ultraviolettkiirguse UVK) doosist tekkinud nahaveresoonte kahjustust ja nahapõletiku teket. Oluliseks peetakse pärilikku eelsoodumust.

Haiguspilt

Haigustunnused võivad varieeruda erinevatel patsientidel ja haiguse kulg on vahelduv – ägenemisele järgneb lühemat või pikemat aega kestev vaibeperiood.
Rosaatsea lokaliseerub kõige sagedamini näo keskosale - otsmikule, põskedele, ninale, lõuale, tunduvalt harvem peanahale, kaelale, kõrvadele, rinnakule või jäsemetele
Klassikalistele väljakujunenud haigustunnustele eelneb sageli periood, mil patsiendid kannatavad äkki tekkivate tugevate õhetus ja -punetushoogude all, mida võivad provotseerida külm, tuul, päiksekiirgus, kuumus, alkohol, vürtsikad toidud, kuumad toidud ja joogid, emotsioonid jt. See on nn. prerosaatsea staadium.
Nn. vaskulaarses staadiumis (I) esinevad nahal juba laienenud veresoonekesed, väljendunum punetus ja mõningane turse.
Näo nahk võib muutuda tundlikuks, võib tekkida põletav, sügelev või torkiv tunne, eriti meigi, päiksekaitsekreemide või muude kreemide kasutamisel.
Naha pinnal võib esineda kuivustunnet ja ketendust.
Põletikulised sõlmekesed ja mädased vistrikud näonahal iseloomustavad juba nn. põletikulist staadiumi (II). Näo punetus muutub tugevamaks ja püsivamaks.
Pooltel haigusjuhtudest kaasneb silmade kahjustus (silmalaugude-, sidekesta- või vikerkesta põletik). Mõned patsiendid võivad tunda põletavat või nn.teratunnet silmades. Oluline on kiire ravi, kuna vasyasel juhul võib tekida tõsiseid sarvkesta probleeme, sh.nägemise kaotus.
Hilisstaadiumis (III) põletikulised kahjustused suurenevad ja laatuvad, tekib rasunäärmete suurenemine ja tihenemine, nahapooride laienemine. Kujunevad ebakorrapärased tihedad nahasisesed sõlmekesed, mis meenutavad munakivisillutist. Nahk näeb välja tursunud. Sellised muutused tekivad õnneks harva ja peamiselt meestel, tavaliselt ninal (rinofüüm), kuid mõnikord ka kõrvade, lõua ja põskede nahal.

Rosaatsea Rosaatsea nina

Vaata fotot
Rinofüüm
Vaata fotot
Rasunäärmete suurenemine

Rosaatsea on sarnane või võib esineda kaasuvalt mõnedele teistele näolöövetele, nagu:

steroidrosaatsea

Haiguse tekke kahtlusel on õigem minna nahaarsti vastuvõtule, kui püüda löövet ise diagnoosida ja ravida.

Ravi

Rosaatsea ravi ei pruugi alati olla väga kerge – haigus võib alluda ravile visalt, tuleb kasutada kombineeritud raviskeeme ja oodatud ravitulemus ei saabu piisavalt kiiresti. Sellegipoolest - rosaatsea sümptomeid saab erinevate vahenditega mõjutada ja mida varasemas staadiumis raviga alustada, seda parem. Nii saab kontrollida haiguse progresseerumist. Kui raviefekt on saavutatud, jäetakse patsient nn. säilitusravile.

Mida ise teha haiguse ägenemiste vältimiseks?

Vältige haigust ägestavaid ja näo punetust esilekutsuvaid faktoreid (liigne kuumus, külm, tuul, alkohol, kofeiin, keemilised ärritajad jne.)
Ärge kuumenege üle. Vältige tuliseid vanne ja dušše. Füüsilise pingutuse ajal proovige olla jahedas.
Ärge kunagi kasutage paikseid steroide rosaatsea korral – need võivad haigust ägestada, eriti pikaaegse kasutamise korral
Vältige näo tugevat hõõrumist ja masseerimist
Vältige juustespreide näole sattumist
Kaitske ennast päikese eest. Kasutage tugeva faktoriga ja laia spektriga (UVA+UVB) päikesekaitsekreeme (SPF 15 ja rohkem), kandke laiema äärega peakatet ja kaitsvat riietust.
Mehed peaksid eelistama elektrilist habemeajajat teradele. Teradega raseerimise korral ärge kunagi kasutage nüridat tera. Vältige habemeajamislosjoone, mis kipitavad nahal.
Teavitage oma raviarsti kõikidest kasutatavatest ravimitest ja toidulisanditest.
Hoiduge iseravimisest! Järgige arsti poolt antud soovitusi, nii neid, mis puudutavad raviküsimusi, kui neid, mis puudutavad nahahooldust.

Nahahooldus ja kosmeetika

Kasutage leebeid seebivabasid pesemisvahendeid
Tundliku naha korral kasutage õrna, kaitsvat niisutavat kreemi 1-2x/p, soovitavalt enne teiste toodete pealekandmist
Kasutage kreeme, losjoone ja teisi kosmeetikatooteid, mis ei sisalda alkoholi ega lõhnaaineid, on mitte-komedogeensed ja hüpoallergeensed
Vältige toonikuid, mentooli, kamprit ja tooteid, mis sisaldavad naatriumlaurüülsulfaati
Vältige õlibaasilisi näokreeme. Kasutage vee baasil kreeme ja päiksekaitsevahendeid.
Vältige nn. koorivaid kreeme näonahal
Punetuse varjamiseks võite kasutada kergesti nahale kantavaid peitekreeme (eelistatavalt neid, mis kaitsevad ka UVA ja UVB kiirte eest). Rohelisebaasilised kreemid, mida pannakse punetavatele piirkondadele peitekreemi alla, aitavad hästi varjata punetust.
Vältige veekindlat kosmeetikat, mida on raske eemaldada
Sageli võivad päiksekaitsekreemid nahka ärritada. Eelistage tooteid, mis sisaldavad silikoone, nagu dimetikooni ja tsüklometikooni. Samuti on füüsikalised blokaatorid (tsinkoksiid ja titaaniumdioksiid) hästi talutavad enamus patsientide poolt.

Paikne ravi

Paikset ravi kasutatakse iseseisvalt kerge rosaatsea korral, kuid sageli kombineeritakse seda suukaudsete raviga. Enamus paikseid vahendeid vähendavad eelkõige põletikuliste kühmukeste ja mädavillikeste arvu, kuid toime kujunemine võtab aega 1-2 kuud.

Metronidasool (Rozex® geel) on sageli esmavalikupreparaadiks rosaatsea korral. Ravimi toimemehanism ei ole täpselt teada, kuid arvatakse, et see põhineb antimikroobsel ja/või põletikuvasasel toimel. Raviga vähenevad nii põletikulised kühmukesed kui punetus. Preparaati kasutatakse 2x/p. Raviefekt ilmneb esimese kolme nädala jooksul ja kestab vähemalt 7...12 nädalat. Toime säilitamiseks jätkatakse geeliga vähemalt 2...3...4 kuud nn. säilitusravi.

Analoogse efektiivsusega ja samuti FDA poolt rosaatsea raviks tunnustatud on 10% naatriumsulfatsetamiidi ja 5% väävli kombinatsioon (Eestis ei ole).

Efektiivne on ka aselaiinhappega kreem (Skinoren) või losjoon, mida kantakse kahjustatud piirkondadele 2x/p. Kreem võib mõnedel patsientidel põhjustada naha kipitust või sügelust, mis enamus juhtudel on siiski mööduva iseloomuga.

Paiksetest antibakteriaalsetest preparaatidest on kasutusel veel klindamütsiin (Dalacin T), erütromütsiin (Aknefug-EL) ja benzoüülperoksiid (Akne BP5). Neist viimane on käsimüügiravim.

Paikselt on positiivseid tulemusi andnud retinoehape (Retin-A kreem), kuid kõrvaltoimetena kaasuvad tavaliselt nahakuivus, ketendus või ka punetus ja kipitustunne. Õnneks on need enamasti mööduvad 1-2 kuu jooksul. Pikaaegsel ravil vähendab retinoehape naha sügavama osa põletikku ja soodustab sidekoe taastumist. Sageli ei ilmne toime enne 2 või enamat kuud. Ravimi kasutamise osas ei ole siiski päris ühtset seisukohta.
Retinaalaldehüüd kuulub samuti retinoidide hulka. Ta on enamasti hästi talutav, samas omades enamusi retinoehappe raviomadusi. Ühes uuringus täheldati, et 0,05% retinaalaldehüüli kasutamine 6 kuu jooksul andis olulise paranemise punetuse ja veresoonte laienemise osas 75% patsientidel.

Hiljuti on leitud, et rosaatsea korral esinevat punetust võivad vähendada ka C-vitamiini sisaldavad paiksed tooted. 5% vit.C (L-askorbiinhape) preparaat suutis vähendada punetust 9 patsiendil 12-st. Need paljutõotavad tulemused vajavad siiski kinnitust suuremates uuringutes.

Rosacure® kreem sisaldab silimariini ekstrakti, mis väidetavalt vähendab punetust rosaatsea korral.

AHA-hapetega tooted (pesemisvahendid, kreemid või geelid) või pindmised glükoolhappega koorimised 2-4 nädala tagant kiirendavad sageli ravitulemuste saabumist, kuid tundlikuma nahaga rosaatsea patsientidele ei pruugi alati sobida. Nimelt põhjustavad AHA-happed ajutist punetuse suurenemist ja/või kipitust. Samas paljudel rosaatsea patsientidel on rasusem ja jämedakoelisem nahk, mis talub AHA-happeid hästi. Sellisel juhul aitavad AHA-happed vähendada rasu, puhastada poore ja noorendada nahka.

Suukaudne ravi

Suukaudsed antibiootikumid
Antibiootikume kasutatakse mõõduka kuni raske rosaatsea korral. Nad vähendavad edukalt punetust, põletikulisi sõlmi ja mädavillikesi, samuti haigustunnuseid silmade piirkonnas. Samaaegne paikne ravi aitab vältida haiguse taasägenemist peale suukaudse ravi lõpetamist ning hoida rosaatseat kontrolli all.
Tavaliselt ordineeritakse tetratsükliine, neist sagedamini doksütsükliini, kuid ka mõnikord erütromütsiini, klaritromütsiini ja resistentsetel juhtudel ka metronidazooli. Ravi kestus on üldjuhul 6-12 näd. Nii ravi pikkus kui doosi suurus sõltuvad haiguse raskusest. Sageli on vajalikud korduvad ravikuurid.

Isotretinoiin
Isotretinoiini (Roaccutane) kasutatakse tugevamini väljendunud rosaatsea korral, kui antibiootikumid ei ole mõjunud või talutakse neid halvasti. Tavaliselt ordineeritakse ravimit madalas doosis ja pikaaegselt, mõnikord aastaid. Isotretinoiin võib olla väga efektiivne, kuid mitmete kõrvaltoimete tõttu ei pruugi sobida kõikidele.

Silmaprobleemide ravi

Silmalaugude haigestumise korral tuleb neid sageli õrnalt puhastada lahjendatud beebišampooniga või käsimüügis saadaolevate spetsiaalsete silmapuhastustoodetega. Samuti on soovitatav teha sooje kuni tuliseid (mitte põletavaid) kompresse mitmeid kordi päevas.

Paiksetest ravimitest võib aidata fusidiinhape (Fucidin, Fucithalmic) vähemalt 3 kuu jooksul.

Silmaprobleemide korral aitavad hästi suukaudsed antibiootikumid (vt.eespool).

Punetust vähendav ravi

Rosaatseaga kaasuva punetuse ravi on suuremaks väljakutseks, kuna eelnimetatud paiksed ja suukaudsed ravimid ei suuda niivõrd efektiivselt eemaldada punetust ega laienenud veresooni.

Teatud ravimid, nagu klonidiin, võivad vähendada veresoonte laienemist. Kõrvaltoimed on tavaliselt kerged, kuid võivad tekida ka vererõhu langus, mao-sooletrakti sümptomid, silmade kuivus ja südametöö aeglustumine.
Teatud põletikuvastased ravimid, nagu näiteks dikolfenak, võivad vähendada ebamugavustunnet ja punetust haigestunud nahal. Harvadeks potentsiaalseteks tõsisteks kõrvaltoimeteks on haavand sooletraktis, neerude toksilisus ja allergilised reaktsioonid.
Laserravi. Püsivat veresoonte laienemist võib edukalt vähendada veresoonte laseri või Plasmalite ravi abil. Nende puudumise korral võivad aidata ka diatermia või skleroteraapia. Parimate tulemuste saavutamiseks on sageli vaja teha mitu protseduuri.

Operatiivne ravi

Rinofüümi (vt.eespool) saab edukalt ravida CO2 laserlihvimise abil.

Autor: Karin Hussar

Teenused
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
Tooted punetavale, tundlikule nahale