Avalehele
 

Kemikaalide nahatestide tulemustest

Küsimus:

Tere,

Käisin veebruaris Hiiul dr Penderi juures tegemas kemikaalide nahateste - allergiate tuvastamiseks. Allergia esines käelabadel: nahk oli punetav, krobeline ja kuiv... Tuli välja, et mul on allergia lõhnaainete segule ning ta andis mulle ühe paberi kus kirjas ained, mis võivad sisalduda kreemides, pesuvahendites jne... ja mida kasutada seega enam ei tohiks ja tuleks välja vahetada. Algul küsida ei osanud, kuid siis avastasin, et pean peaaegu kogu kasutatava kosmeetika (näokreemid, dushigeel, shampoon, seep) välja vahetama.

Nimekiri sisaldas järgnevaid aineid:
tsinnaamalalkohol, tsinnaamaldehüüd, hüdroksütsitronella, amüültsinnamaaldehüüd, geraniool, eugenool, isoeugenool.
Küsimused sellised:
1) kui seebis sisaldub hexyl cinnamal (tsinnamaal on ka mitme eelpool nimetatud aine sees), siis kas seda toodet võib kasutada?
2) samuti oli listil kirjas, et neid võib leida vanilliinis ja kaneelis - kas vaniljesaia, -jäätist enam süüa ei tohi, või on asi aint kreemides jms kasutamises nahal aga vaniljejäätist edaspidi süüa ikkagi võib?
3) Lõhnaainete segu pidi andma ristreaktsioone veel geraniaali, bensoiini ja propaniid'iga - kas ka nende sisaldus mõnes kosmeetikatootes võib mulle mingi allergilise reaktsiooni tekitada?

Muidu olen tundlik veel õietolmule ja paljudele toiduainetele... Oleksin küsinud neid paari küsimust dr Penderi käest, kuid aega vastuvõtule minemiseks ei ole ja telefonitsi ka ei saa küsida - lihtsalt keeldutakse ühendamast ja ei väljastata ka numbrit... e-mailidest rääkimata..

Oleksin väga tänulik, kui saaksite mulle vastata.

Ette tänades,

Vastus:

Tere,
Püüan vastata teie küsimuste järjekorras.
1. Nimetus cinnamal tähendab, et antud keemiline ühend sisaldab tsinnamaal-gruppi ja on suure tõenäosusega allergeen, kuna on tuvastatud allergia tsinnamaatidele e. tsinnamaat-ühenditele. Keemilise struktuuri muutused võivad mõjutada allergeenseid omadusi, seega tõenäosus allergiale ei pruugi olla 100%.

2. Vaniliini ja kaneeliga on veidi teistmoodi, kuna erineb nii aine keemiline struktuur (mis on toidus ja mis kreemis) kui ka organismi jõudmise viis (süües seedetrakti kaudu). Saias ja piimatoodetes olev vaniliin ei pruugi mingeid kaebusi tekitada, samuti koogis olev naturaalne kaneel.

3. Ristreaktsioon võib toimuda, kuid mitte alati. See on risk, aga mitte paratamatus.

Kosmeetikatoodete koha pealt soovitaksin kasutada kindlasti täiesti lõhnaainevabu tooteid. Kui kosmeetikumi pakil on lõhnaainete kohta üldsõnaline info (fragrance jne.) ei tohiks need tegelikult allergiat teil tekitada, sest teie allergeenid on sagedamad, mille suhtes on kohustus neid nimeliselt ära märkida. Vähemalt autoriteetsete tootjate puhul peab see paika pidama.

Igapäevaste seepide, pesugeelide, šampoonide osas on mitmeid valikuid, kus risk puudub (leitud allergeene ei sisaldu):
seepide osas nt. Avene, Eucerin kätepesuõli või tahke seep...
Lõhnavabu kosmeetikatooteid on nii apteekides kui kauplustes.

Lõhnavaba kosmeetika kasutamine võib aidata ennetada uute allergeenide lisandumist.
Palju saab teha ka näiteks Essexi ja Orioni kreemide sarjaga, kasutades neid nii pesemiseks, puhastamiseks kui ka kreemidena näole ja kehale.

Heksüültsinnamaali sisalduse kohta info

Parimat
Maie Jürisson