Avalehele
 

Punased plekid veenist vere võtu kohal

Küsimus:

Mu 7,5a pojal avastasin sellised ühesugused ümarad plekid mõlemal käel-seal kust verd veenist võetakse. Ennem pole neid olnud ja ei tea ka, et oleks midagi erilist söönud. Ilmselt tulid viimase nädala jooksul. Millega võiks tegu olla?

Vastus:

Tere

Saan nii aru, et punased laigud või pisikesed sõlmekesed on tekkinud küünarõndlatesse ning see ei ole seotud veenivere võtmisega.
Kui need ka sügelevad, on tegemist tõenäoselt allergilise reaktsiooniga näiteks puuviljadele (sagedamini tsitruselised, kiivid), maiustustele (nt. šokolaad, kakao) või muule sarnasele toiduainele (mahlad, õunad, tomatid...). Ka vitamiinid, mesi, mõned ravimid võivad olla põhjuseks. Kui lööve ei sügele, võib olla ka lihtsam nö. talumatuse reaktsioon, kusjuures põhjused võivad olla samad.
Mõtelge väga põhjalikult läbi, mida on laps enne lööbe tekkimist söönud või sisse võtnud. Löövet tekitav toiduaine võis olla tarvitatud nii pikema aja jooksul, suuremas või ka väiksemas koguses. Tsitruselistega võib reaktsioon e. lööbimine kord ilmneda, kord mitte, vahel võivad bifenüülid, millega puuvilju pritsitakse, läbida koore ja sattuda ka puuvilja sisse, tekitades nt. nahalööbeid.
Mõistagi ei saa ma rääkida väga täpsetest põhjustest, selleks on liiga vähe andmeid.
Kui leiate mõne toiduaine, mida võiks kahtlustada, jätke see mõneks ajaks ära. Sügelemise korral võib anda Claritinet, Zyrteci jne. ca 1-2 nädalat.
Kui lööve tugevalt sügeleb, laps kratsib katki või hakkab leemetama-minge nahaarstile.

Parimat
Maie Jürisson