Avalehele
 

Kas tõesti karvanääpsu põletik?

Küsimus:

ei mäleta täpselt kas see oli september või oktoober, käisin Kardina ujulas. peale seda tekkisid kehale punased punnid mille otsa tuli mädapea ja läks alles paari päeva möödudes ära, kuid punakas-sinised täpid paranevad u kuu aega. need ei sügele. mõtlesin, et läheb üle aga tulid uued. kõigepealt läksin perearsti juurde kus mulle öeldi, et allergia see ei ole, et allergiale ei tule mädapead otsa. ütles, et mingi pisik on sees ja kirjutas mulle mingi salvi BANEOCIN.
kuid ka sellest rohust ei tundunud abi olevat ja 5 jaanuaril käisin nahaarstil. mulle kirjutati paberile 2 ravimit.
1. salitsüülpiiritus 2-3%
2. Creme Linola-sept
niisiis, mina kui patsient mitte proviisori teadmistega inimene otsisin
2-3% piiritust mille peale mulle öeldi, et ainult 1% tehakse....
ja Linola -sept pidavat olema retsepti ravim...aga miks mulle siis
retsepti ei antud???? ja üldsegi ei pidavat seda rohtu enam müüdama!!!!
käisin seda Tartu nahakliinikumi apteegis, Tallinnas ja Tapal apteegis
otsimas aga ei miskit!!!
diagnoos oli pindmine karvanääpsu põletik.
mida see karvanääpsu põletik endast kujutab? millest see tekib? kas arvate et diagnoos oli õige? minul on need punnid nt tagumikul ja kõhul olnud kus karvu nagu ei olekski ja üldse kohad kust karvu ei aja, et need saaks siis nt sisse kasvada vms.
mida nüüd siis teha? pöörduda mõne teise arsti poole?

MARIS

Vastus:

Tegemist oli ilmselt ikkagi follikuliidiga e. karvanääpsupõletikuga. See, et kõhul ja tuharatel NÄHTAVAID karvu ei ole , ei tähenda, et sinna ei võiks follikuliiti tekkida. Kogu meie keha on kaetud silmale märkamatute udemekestega. Follikuliiti soodustavaid tegureid on palju: soe, niiske kliima, umbne sünteetiline riietus, naha mikrotraumad (nt. riiete hõõrumisest), naha raseerimine, nahapoore ummistavate õlide, tolmudega kokkupuutumine. Põhjuseks võivad olla ka väga erinevad naha mikroorganismid, nii bakterid, kui seenekesed. Esineb ka nn. ujula follikuliit, kus tekitajaks on mikroob Pseudomonas aeruginosa. Üldiselt ohutu mikroobike, kuid soojas seisvas vees võib põhjustada ebamugavusi, eriti kui nahka pärast ujumist korralikult ära ei pese. Määratud ravi oli õige, eriti hea oleks olnud LinolaSept. Kui praegu pole probleem möödunud, soovitan uut nahaarsti konsultatsiooni.

Marge Tampere
dermatoloog