Avalehele
 

Mädavistrikud jalgadel

Küsimus:

suvel palavaga tekib hulgaliselt mädavistrikke jalgadele ja sügelevad.algul oli reitel nüüd on järg säärte käes.talvel on nagu tunduvalt vähem.ise arvan,et on palavusest.aga see kihelemine hakkab ära tüütama.

Vastus:

Ilmselt on tegemist follikuliidiga e. karvanääpsu põletikuga. Nahale, karvanääpsu ümbrusesse, tekivad väikesed punetavad ja mädased sõlmekesed, mis võivad ka sügeleda. Haigust soodustavad higistamine, umbsed riided, naha ärritus(nt. raseerimine) ja infektsioon - bakterid(stafülokokid) või pärmseenelaadsed mikroorganismid. Soodustavateks teguriteks võivad olla ka mõned ravimid (steroidsalvid), töötamine õlide ja tõrvaga.

Kahjuks ma ei tea, kas küsija on mees või naine. Karvaste jalgadega meestel on üldiselt follikuliite sagedamini ja haigus võib korduda. Naistel on sageli follikuliidi põhjuseks naha ärritus raseerimisest ja valest raseerimisjärgsest hooldusest. Proovin soovitusi anda mõlemale.

Kanna naturaalsest materjalist, avaramaid riideid. Kui higistad palju, on hea sage pesemine 1-2x päevas. pesemiseks kasuta mikroorganisme nahalt vähendavaid pesemisvahendeid, nt. Australian Body Care(ABC) teepuuga seep või ABC body Wash või A-Derma Dermalibour puhastusgeel. Kehakreemidest eelista õlivabu niisutajaid (nt ABC body lotion, A-Derma kaeraekstraktiga antibakteriaalne kreem Dermalibour).

Jalgade raseerimisel eelista raseerimiskreeme, need ärritavad tunduvalt vähem nahka kui epilaatorid või zilett ja kasuta kindlasti raseerimisjärgselt eelpoolnimetatud kreeme- need vähendavad infektsiooniohtu. Kui hooldusvahendid ei aita, võib mädastele sõlmedele kasutada benzüülperoksiidi sisaldavaid kreeme( Acne BP 5 ) Kui haigus ei taandu või laieneb, peaks nahaarsti külastama.

Marge Tampere
dermatoloog