Avalehele
 

Naha mädapõletik

Küsimus:

Tere!
Mul on selline probleem, et 4.a. pojal on juba teist korda naha mädapõletik. Sooviksin teada kuidas ta sellesse nakatub. Probleem esineb ainult ühe jala säärel.

Lugupidamisega

murelik ema

Vastus:

Tere,
Naha mädapõletik on lasteaiaealistel lastel üsna tavaline nahaprobleem. Tavaliselt tekivad siis nakatumise kohale algul punetavad sõlmekesed, mis väga kiiresti muutuvad villideks ning jäävad seetõttu märkamata. Villikesed jällegi kuivavad suhteliselt kiiresti koorikuteks, mis on sageli paksud, "mahlased", meenutavad meekoorikuid.
Tekitajaks on stafülokokid, streptokokid.
Nakaktutakse kontakti teel teiselt lapselt, kellel on sellist löövet, või mikroobikandlus ninas-neelus. Ka oma nina-/neelueritis võib nahale anda lööbe, tavaliselt siis näole.
Individuaalne vastuvõtlikkus on oluline. Mida noorem laps ja mida nõrgema vastupanujõuga, seda vastuvõtlikum.

Ravitakse antibakteriaalsete kreemide ja lahustega. Apteegi käsimüügis on antiseptilisi spreisid ja klikvinooliga kreemi.

Allergilised lapsed on mikroobidele vastuvõtlikumad. Allergiline nahapõletik võib tüsistuda mädapõletikuga. Sel juhul vajavad ravi nii allergiline kui mädapõletik ja selle määrab arst.
Kuna stafülokokid võivad kord nahale sattudes väga kiiresti paljuneda ning produtseerida ka naha koorumist soodustavat toksiini, ning samas laste endi hügieeniharjumused on lünklikud. Nii võib mädanik tabada iga last hoolimata vanemate pingutustest puhtuse pidamisel.

Parimate soovidega
Maie Jürisson