Avalehele
 

Villid ja koorikud lõual

Küsimus:

Tere!

Olen 20 aastane naine. Elukaaslane, 21. a noormees, oli nädal aega maal, käis metsas tööl ning tagasi linna tulles oli kogu lõug (habeme piirkond) täis punetavaid laike, mis leemetasid, mõne aja pärast tekkis koorik peale. Alguses olid tal tekkinud vesivillid, mis peale lõhkemist selliseks läksid. Kusjuures, need laigud pidevalt ka laienesid. Laigu servadel oli naha pealmine kiht nagu lahti, märjaks saades tuli pealt ära ja nii laigud muudkui kasvasid. Umbes viie päeva pärast avastasin, et ka mulle on üks selline laik lõuale tekkinud. Lõual oli paar vistrikku, ja ilmselt siis nende kaudu otsese kokkpuute tõttu mehe lõuaga see asi külge hakkaski. Samuti tuli sinna kõrvale üks üsna suur vesivill, mis peale lõhkemist samasuguseks muutus. Koorikuid määrisime kastroolõliga, kuna lõug on üsna liikuv piirkond ja rääkides/naeratades koorikud kiskusid, oli valus ja laikude servad läksid jälle vesiseks. Sügelust vms eriti ei olnud. Mees pani mõned päevad tagasi laikudele mingit habemevett või odekolonni, see kuivatas (kuigi oli olnud üsna valus protsess) ja nüüd (kaks nädalat peale haiguse ilmnemist) nahk küll ketendab, aga tundub, et paraneb, koorikuid enam eriti ei ole ja leemetus on täiesti kadunud. Mina seda ei julge. Praegu vaheldumisi puhastan laike vesinikuga ja määrin kastroolõliga, et koorikut pehmendada. Siiski, niipea, kui lõug rohkem märjaks saab, hakkab vähimagi puute peale laigu servadelt nahk jälle maha tulema ja laik laieneb. Praegu on kooriku ümbruses nahk selline lillakasroosakas.
Mis sellist asja põhjustada võib, kas see on väga nakkav (millised ettevaatusabinõud peaks tarvitusele võtma), ja kas sellest oleks võimalik kuidagi koduste vahenditega lahti saada või peaks siiski ka arsti juurde pöörduma? Mingeid allergiaid ei mul ega mehel teada ei ole. Maal on mehel kass, minul on ema juures kass ja kaks koera (ehk on kuidagi loomade käest saadud?).

Juba ette suur tänu vastuse eest!

Vastus:

Tere

Põhimõtteliselt võiiks tegu olla kas bakteriaalse või seeninfektsiooniga.

Habemeseen on dermatofüütseentest põhjustatud infektsioon habeme ja vuntside piirkonnas täiskasvanud meestel. Seda esineb tänapäeval suhteliselt harva, rohkem soojas ja niiskes keskkonnas ning maapiirkondades.

Haiguse põhjustajaks on sagedamini loomadelt (kariloomadelt, hobustelt, kassidelt, koertelt) saadud Trichophytoni seeneliigid.
Habemeseen tekitab tavaliselt tugevat põletikku, punetust, mädaville ja koorikuid karvade piirkonnas. Karvu saab kergesti eemaldada. Huvitaval kombel ei ole protsess väga sügelev ega valulik.

Diagnoosi kinnitab mikroskoopiline preparaat ja külv seentele haiguskoldest.

Ravi on sarnane peaseene ravile. Kindlasti on vajalik suukaudne seenevastane ravi.

Bakteriaalne infektsioon nahal või karvanääpsu ümber (follikuliit) võib samuti anda punetust ja ville ning levib kontakti kaudu ka teisele inimesele.
Diagnoosida aitab bakteriaalne külv nahaeritisest.

Soovitan siiski pöörduda dermatoloogi poole õige diagnoosi ja ravi saamiseks, et asi ei jääks vinduma. Efektiivsed ravimid on enamasti retseptiravimid.

Elo Kuum
dermatoloog