Avalehele
 

Nahahaigus - tumepunane suurenev laik põlve juures

Küsimus:

Kuna nahaarsti juurde saamiseks tuleb kuu aega oodata, siis esitan küsimuse igaks juhuks siin - ehk saab mure pisut leevendust...
Lisan igaks juhuks lingid piltidega ka, kus olukord täpselt näha on:
http://imajr.com/nahk1-913114

http://imajr.com/nahk2-913116

Probleem siis järgmine. Eelmise aasta oktoobris tekkis vasaku jala siseküljele põlve juurde tumepunane umbes 7cm läbi mõõduga laik. Esmapilgul tundus, nagu oleksin selle koha kusagile ära löönud ja sinna tekib sinikas (see oli nagu mitte väga silmapaistev, pigem dušši all nustikuga hõõrudes tuli tugevamini nähtavale). Seetõttu ei pööranud asjale ka erilist tähelepanu.
Seejärel läks aga laik suuremaks (u.15cm läbimõõt). Mõni aeg hiljem avastasin, et see hakkas laienema nii, et laik ise oli seest tühi, aga selle piirjooned läksid kogu aeg üksteisest kaugemale (nii et mul jooksis umbes 1cm'se läbimõõduga joon ümber jala altpoolt põlve ja teine samasugune pealtpoolt põlve). Nüüd on alumine joon ära kadunud (jõudis jalalabani ja pole nüüd vist lihtsalt näha), aga ülemine endiselt alles ja tõuseb justkui pidevalt kõrgemale (jookseb sinkavonka täielikult ümber jala). Silmale märgatavamaks on see ka muutunud (enne oli tugevam pärast naha ärritamist, aga nüüd on kogu aeg näha), kuigi läbimõõt on endiselt sama - umbes 2cm.
Millega võiks tegu olla ja missugusel nahahaigusel taoline kulg on? See ei sügele ega kipita ega ole kuidagi ebamugav, aga näha on, et kuskile ära ka ei kao. Ainus ebamugavus, mida see põhjustab, on dušši all jala loputamine - vee temperatuur on normaalne, paremal jalal on kõik loputades korras, aga sellel jalal (hõõrun mõlemat jalga pestes nustikuga) tundub, et vesi oleks justkui liiga kuum... Ehk siis ka see osa, kus seda punast ranti enam ei ole, aga kust ta varem ülespoole liikus, tulitab... Kuigi nahk näeb jalal muidu täiesti normaalne välja (välja arvatud see triibu osa) - täpselt nagu teine jalg...
Plaan arsti juurde minna on ka, aga tahaks teada, kas kannatab veel poolteist kuud oodata selle polikliinikusse minekuga või tuleb erakliinikus kallis, aga see-eest kiire aeg kinni panna?
Tänud juba ette
Evelin (23), õpilane, allergiaid ei ole, töötan kontoris,mis ei tohiks samuti mingeid haigusi põhjustada, koduloomi pole ja nendega kokkupuudet pole ka olnud.

Vastus:

Tere

Tõenäoliselt on tegemist puukborrelioosiga. Tuletage meelde, äkki käisite sügisel kuskil metsas. Üsna tavaline on, et inimesed ise ei tea puugihammustusest midagi. Lugege vastust küsimusele ka siit

Diagnoosi täpsustamiseks tehakse vereanalüüsid. Kui need peaksid ka negatiivsed olema, tehakse tüüpilise kliinilise pildi tõttu tavaliselt siiski antibiooikumravi. Teatavasti võivad analüüsid olla mõnikord valenegatiivsed.

Katsuge suht.kiiresti dermatoloogi poole pöörduda, kellel on võimalus teha ka vereanalüüsid.

Parimat
Elo Kuum
dermatoloog