Avalehele
 

Põletikulised punnid peanahal

Küsimus:

Tere,
14-aastasel tütrel on umbes aasta ( täpselt sama kaua on kestnud ka menstruatsioonid ) peanahal punnid.
Algul on punnid tavalised, põletikuta ja mõne aja möödudes tuleb punnist välja väike valge kõva rasutera. Kuid aeg-ajalt ( kipun neid seostama menstruaaltsükliga ) on punnid üleöö põletikulised, mädased, kipitavad, paistes ja punetavad. Kõige tipuks on tütrel tekkinud harjumus neid hajameelselt küünega lükata - see aga takistab oluliselt paranemist.
Punnid olid algul pealael, nüüd on levinud ka otsmikupiirkonda - nii juustesse kui ka kulmudesse. Mõni päev tagasi avastasin, et ka tütre selg on tillukesi vistrikke täis. On ka kõõma ja juukseid tuleb pesta vähemalt ülepäeviti - rasused.
Ise olen 35-aastane ja täpselt sama asjaga siiani hädas, ka aknega nüüd siiski veidi kergemal kujul.
Kas võib tegemist olla mõne seeninfektsiooniga? Minu suguvõsa emapoolsed naised on kõik hädas mingit tüüpi nahaseenega ( täpid ja kestendus jalgadel, kätel rinnaesisel ) ja ka jala- ning küüneseenega. Leidsin ühe Ducray losjooni reklaami, vist Kelual - kas seda võiks kasutada? Kuidas tütart veel aidata?
Ette tänades,
ema

Vastus:

Tere

Tegemist on ikkagi probleemiga, mis sõltub, nagu aknegi,hormonaalsetest mõjudes , mis omakorda soodustavad rasu eritust ja nahapooride ummistumist. Lööve on ägedam enne menstruatsiooni ja selle ajal. Täpne haiguse põhjus ei ole teada, kuid protsessis osalevad naha mikrofloora hulka kuuluvad pärmseened, lestalised ja bakterid.

Punnid peanahal on sageli väiksed sügelevad põletikulised piirkonnad karvanääpsu ümber, põhjustades follikuliiti. Nad võivad kregesti infitseeruda ja seega hakata probleemi tekitama.

Harilikult aitab olukorda kontrollida mõni meditsiiniline šampoon tõrvaga (näit.Fongita võiPolyta ). Mõnikord on vajalikud paiksed antibiootikumid ja raskematel juhtudel kapaiksed stroidi ja/või suukaudsed ravimid. Kergetel juhtudel võib abi saada ka salitsüülhapet sisaldavatest šampoonidest.

Vistrike ilmumisel peanahale tuleb parandada ka peanaha hügieeni. Kasuks tuleb pea pesemine hüpoallergilise rasuste juuste šampooniga, mis vähendab rasu hulka nahal.
Seetõttu soovitaksin teil kasutada pigemDucray Kertyol šampoon rasustele juustele, mis sisaldab ühtlasi salitsüülhapet.
Kui nahk hakkab liialt kuivama, siis vahepeal kasutageDucray Extra-gentle šampoon , mis on leebe toimega ja mõeldud sagedaseks pesemiseks.

Abi võib olla kaDucray Kelual Zink losjoonis , mis on antiseptilise ja kooriva toimega.

Kui käsimüügivahendid ei ole siiski piisavalt efektiivsed, pöördugedermatoloog poole retseptiravimite saamiseks.

Parimat
Elo Kuum
dermatoloog