Avalehele
 

Akne armid ja keemiline koorimine

Küsimus:

olen põdenud aastaid akne kergemat vormi (ummistunud poorid ja väikesed mädavistrikud). Mõned kuud tagasi lõpetasin lapse rinnaga toitmise ja saan taas kasutama hakata Jeanini ja ostsin endale ka lisaks BP5-le apteegist Dercome AHA 10%-lise kreemi.

Nüüd mõtlesin, et sooviks proovida ka keemilist koorimist saamaks lahti armidest- pigistamisest (mida ei tohi teha) on mõned armid põskedel, mis ei ole väga sügavad (u 1mm) ja peamiselt punakad laigud üle näo.

Käisin konsultatsioonil lootes saada infot keskmise sügavusega koorimise kohta. Sealt soovitati kõigepealt pindmise koorimise kuur läbida (5korda), osta kaks kreemi (happelisest glükooshappega ja probleemile aseliiniga) ja alles siis vaadata, kas teha keskmine koorimine. Hinnasumma kokku tuleks sellisel juhul 7000.- kuni 10000.-! Kreemid peavad väidetavalt sama firma omad olema, millega koorimist tehakse.

Siit küsimused, et
- kas pindmiste koorimiste abil on abi ka armidele ja punastele laikudele?
- Või on neist lahti saamiseks siiski vaja keskmise sügavusega koorimisest?
- Kas keskmise sügavusega koorimist tehakse vaid siis sügavamate armide puhul, mis raskemast aknest põhjustatud (nagu jäi mulle konsultatsioonist mulje)?

Vastus:

Tere

Pindmine koorimine ei asenda kunagi keskmist koorimist, isegi kui seda teha 100 korda - see lihtsalt ei ulatu piisavalt sügavale. Koorimise sügavus valitakse alati vastavalt nahaprobleemi sügavusele. Kui tegemist on armidega (isegi kui nad on väikesed ja madalad), on alati vajalik sügavam koorimine. Tõsi on see, et ka keskmisele koorimisele alluvad erinevad armid erinevalt ja sageli ei pruugi max tulemuse saamiseks piisata 1 protseduurist. Paremini alluvad need akne armid, mille välimus näppude vahel venitades paraneb. Kuna keskmine koorimine ulatub pärisnaha ülemise osani, tekitades seal mõõduka põletiku, siis on ta ka võimeline stimuleerima seal asuvat kollageeni. Selle tulemusena nahk muutub paksemaks ja pinguldub. Samuti ühtlustub nahatoon ning paraneb jume.
Akne jääklaigud võivad kohati olla päris sügavad. Need ei pruugi keskmise koorimisega täielikult kaduda, kuid kindlasti ühtlustub ja paraneb kogu nahapinna tekstuur. Üldiselt akne jääklaigud lähevad ise aja jooksul heledamaks ja/või kaovad, kuid see võib võtta aasta ja rohkem.

Parimat
Elo Kuum
dermatoloog
Cleanline kliinik